Tryk "Enter" for at gå til indhold

Grillet fisk med nye kartofler

Nye kartofler fra haven. Grillet fisk. Og friskplukkede jordbær til dessert – med nyhøstet honning. Hvem sagde weekend?

Sommerhygge på terassen

Gin Tonic agurk terrasse

Inden vi snakker om de nye kartofler og friskplukkede jorbær, så lad os lige vende aftenens Gin & Tonic.

En god weekend starter nemlig med en drink. Selvfølgelig!

Og denne Gin & Tonic er helt speciel. Den er nemlig lavet med en skrive agurk fra vores eget drivhus.

Der er virkelig dømt aftensmad af egen avl, denne skønne fredag.

Perfect fejring af Valdemarsdag, og at vi dansker har fået vores flotte rød og hvide flag.

Se vores drivhus og læs om dyrkning af agurk her

Nye kartofler og grillet fisk

Aftenens hovedret er ganske simpel, men ikke desto mindre yderst lækker. To friske fisk, som lige er drysset med salt og peber – og derefter grillet på grillen.

Serveret med ny opgravede kartofler fra egen have. De første kartofler fra vores have.

Læs om dyrkning af kartofler her

Den grillede røde peberfrugt er godt nok ikke fra haven – den er fra supermarkedet. Fisken er heller ikke en, vi har fanget – den er fra fiskehandleren. Persillen på kartoflerne, den er derimod fra egen have.

Utroligt at noget så simpelt, kan smage så godt – og det smagte godt!

nye kartofler koges
frisk fisk
grill fisk grillet frisk

Opskriften kan enhver finde ud af. Ingredienserne er kartofler, frisk fisk, persille, rød peberfrugt. Kartofler koges og vendes med friskhakket persille. Fisken grilles på grillen, ligesom peberfrugt grilles på grillen.

Lettere bliver det ikke, at lave lækker mad til en fredag aften.

Bedste sommerdessert

Desserten kan heller ikke laves nemmere. Friskplukkede jordbær – selvfølgelig fra egen have – serveret med flydende honning – selvfølgelig fra egne bier – og fløde hældt henover.

honning jordbær

Mums! Perfekt start på weekenden.

Læs om dyrkning af jordbær her

Og…

Læs om årets første høst af honning her

Kog rigeligt med nye kartofler!

Når der alligevel skrælles og koges kartofler, så kog endelig rigeligt. Nye kartofler er fantastisk til at lave en lækker kartoffelsalat dagen efter – ellers er nye kartofler også ualmindeligt lækre på rugbrød dagen efter.

Lad os bare sige, at vi planlægger at spise kartofler hele weekenden. Intet bedre en nyopgravede kartofler fra egen have. MUMS!

nye kartofler kartoffelsalat
Lækker kartoffelsalat med grøntsager og krydderurter

Læs om kogetid for nye kartofler her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *